Ministryně Kateřina Vlachová: Projekt Školka hrou mě nadchnul

18. 5. 2016 Napsali o nás
Ministryně Kateřina Vlachová: Projekt Školka hrou mě nadchnul

Stylově, tedy v místních krojích, přivítali pedagogové i děti zlínské Mateřské školy Luční v pátek 6. května ministryni školství, mládeže a tělovýchovy Kateřinu Valachovou. Už několik měsíců patří tato škola mezi 14 Metodických center pro předškolní vzdělávání, která v jednotlivých regionech po celé České republice zřídila v rámci projektu Školka hrou nezisková organizace EDUkační LABoratoř. Šéfku resortu především zajímalo, jak vypadá práce pedagogů s dětmi s využitím moderních technologií a digitálního vzdělávacího obsahu.

Do mateřské školy dorazila ministryně školství spolu s Petrem Navrátilem, radním Zlínského kraje pro školství, Kateřinou Francovou, náměstkyní primátora města Zlín a poradkyní premiéra Alenou Gajdůškovou a od první chvíle se přidala k dětem a zapojila se do jejich činností. Děti si hrály na muzikanty, poznávaly zvuky různých nástrojů a z čeho jsou vyrobeny, kreslily, zpívaly a tančily.

„Projekt Školka hrou mě nadchnul, je to další rozměr vzdělávání dětí. Jsem ráda, že v našich mateřských školách nachází své místo,“ prohlásila ministryně školství poté, co pozorně zhlédla praktickou ukázku práce dětí s digitálními pomůckami a digitálním vzdělávacím obsahem.

„Těší nás, že paní ministryně viděla v praxi radost dětí a učitelů, kteří pracují podle našich metodických příruček Školka hrou a ocenila nenásilné začlenění moderních vzdělávacích postupů,“ konstatovala Miluše Vondráková, vedoucí metodička pro primární a preprimární edukaci neziskové organizace EDUkační LABoratoř.

Po praktické ukázce se ministryně Valachová obrátila na děti s dotazem, na který si vzápětí sama odpověděla: „Všimly jste si děti, že jste se učily, anebo to byla zábava? Bylo to učení i zábava a vy jste si toho nevšimly. No, třeba to bude tím, že učení je zábava.“

„Naše mateřská škola je jediným Metodickým centrem pro předškolní vzdělávání ve Zlínském kraji a jsme rádi, že jsme mohli paní ministryni a dalším hostům ukázat naši práci s dětmi. Její reakce, kdy si sedla k dětem a přidala se k nim, nám ukázala, že je tak trošku stále dítětem. Všichni jsme od ní dostali další pozitivní impulz do naší práce, která nás naplňuje a má smysl,“ uvedla Irena Dufková, ředitelka MŠ.

V rámci projektu Školka hrou funguje v České republice již čtrnáct Metodických center pro předškolní vzdělávání, a to v Brně, Olomouci, Ostravě, Plzni, Pardubicích, Hustopečích, Ústí nad Labem, Jihlavě, Zlíně, Jindřichově Hradci, Náchodě, Vlašimi, Praze 4 a Praze 6. V centrech jsou představovány trendy moderního předškolního vzdělávání a možnosti efektivního využití technologií ve výchovně-vzdělávací činnosti.

Zdroj: ceskaskola.cz