Na „Husovce“ otevřeli první digitální třídu

3. 10. 2014 Napsali o nás

Každé dítě v ní má tablet, mazací tabuli nahradila dotyková obrazovka. To vše díky projektu Škola dotykem.

Třídu vybavenou nejmodernějšími technologiemi má od začátku roku Základní škola s rozšířenou výukou jazyků v Husově ulici v Liberci. Každý z 29 žáků 5. B tam má svůj vlastní tablet a před lavicemi visí na zdi nikoli klasická tabule na křídu nebo modernější, na kterou se píše fixami, ale tabule tvořená dotykovou obrazovkou.

Škola dotykem děti baví
Liberecká škola v Husově ulici mohla děti moderními technologiemi vybavit díky projektu Škola dotykem, za kterým stojí nezisková organizace Edukační laboratoř neboli zkráceně EDULAB. „Do Školy dotykem se zapojilo 12 škol z celé republiky, ve kterých jsme dětem rozdali celkem 350 tabletů a 12 interaktivních obrazovek. Samozřejmostí je i potřebné technologické a softwarové vybavení,“ podotkla za EDULAB Alena Maršálková.

Děti na tabletech nebo interaktivní obrazovce nepracují celé hodiny. „Jsou na nich třeba čtvrt hodiny, potom pracujeme tradičně s učebnicemi a sešitem,“ podotkla třídní učitelka Anna Jassová. Výuka je podle ní teď pro děti pestřejší. „Myslím, že se i víc naučím. Rozhodně mě hodiny s tabletem víc baví,“ říká například jedna z páťaček Diana Šoncová. Její spolužák Antonín Špaňhel pak oceňuje třeba možnost hrát logické hry.

Kombinace tradičního a nového
Fakt, že se neupouští od práce s učebnicemi, vítají rodiče i vedení školy. „Nechtěla jsem, aby se tablety staly náhradou učebnic, i když jsou z nich děti nadšené. Ale chápu, že je potřeba dětem ukazovat moderní technologie a to, k čemu všemu mohou být užitečné. Že se na nich jen nehrají hry. Proto vítám koncepci, kdy jsou tablety doplňkem, ale neupouští se od tradičního využívání knih a sešitů,“ podotkla ředitelka školy Blanka Reindlová.

Škola v Husově ulici je v Libereckém kraji jediná, která se do projektu zapojila. „Líbila se nám představa, kterou škola o zapojení tabletů a obrazovky do výuky měla. A že sama navrhla projekty, které bude v průběhu roku vypracovávat,“ podotkla projektová manažerka EDULABu Eva Greblerová.

Škole byly tablety s obrazovkou do užívání slavnostně předány včera, i když děti už na nich pracují od prvního září. „Děti jsou z téhle novinky, kterou testují, nadšené. I díky tomu jim jde práce s tablety od ruky. Rychle se naučily je ovládat, pracovat s aplikacemi,“ řekla ředitelka školy.

Potvrzuje to i matka jedné z žaček, Dobroslava Stránská. „Dcera do té doby tablet neměla, ale sžila se s ním poměrně rychle. Z práce na něm je unešená. I mně se líbí, že se jí škola zatraktivnila,“ řekla.

Hry, úkoly, testy
Možná o trochu náročnější je začátek práce s tabletem pro třídní učitelku, která musí hledat pro svou třídu nejvhodnější aplikace. Díky nim ale nabídne dětem různé hry, interaktivní úkoly, testy. Navíc může díky propojení s tablety přímo na tabuli sledovat, jak které dítě pracuje.

Zdroj: liberecky.denik.cz