Koupit mobil prvňákovi? Rozhodně ne proto, že mají ostatní, radí odbornice

4. 9. 2018 NOVINKY

Začátek školního roku bývá útokem na domácí rozpočet. Největší „zářez“ je to zejména v rodinách, kde jdou děti do školy poprvé. Zároveň si rodiče začnou pokládat otázku, zda dítěti do první třídy pořídit mobilní telefon, případně ho začnou ratolesti požadovat samy. Nabídky obchodníků a operátorů útočí před začátkem školního roku na každém kroku. Podle odbornice existují důvody, proč dítěti nepořídit mobil s prvním zvoněním nebo jen proto, že ho mají ostatní. Bylo by vhodné mobily na českých školách zakázat?

Jestli uvažujete, že pořídíte dítěti do první třídy mobil, měli byste si položit otázku, proč chcete, aby dítě mobil mělo.

„Pokud si chcete nákupem mobilu jen udržet tu pomyslnou pupeční sňůru s dítětem, tak to rozhodně není správné kritérium. Pokud jste schopni dítě do školy dovézt, pak vyzvednout z družiny, tak není důvod mu ten mobilní telefon pořizovat,“ řekla pro Blesk Zprávu Miluše Vondráková, vedoucí přípravných kurzů Tutor.

„V případě, že už v průběhu roku dítě odchází samo z družiny, tak chápu starost rodičů i možná rizika, která mohou to dítě potkat, takže mobil v první třídě může dávat smysl,“ zmínila odbornice.

„Ale pořízení mobilu souvisí s absolutním osamostatněním, kdy dítě tráví nějakou část dnes samo, chodí samo na kroužky, nebo domů. U někoho to může nastat už v první třídě, u někoho až ve třetí – a to už je důvod, proč pořídit mobil. Ale každé dítě to má jiné,“ připojila Vondráková.

S plošným zákazem mobilů expertka nesouhlasí

Ve Francii začne od 1. září platit zákon o plošném zákazu mobilů na školách. V Česku je to zatím pouze na uvážení ředitelů škol. Odbornice s celoplošným zákazem nesouhlasí: „Jakmile dítě vyleze ze školy, zákaz pomine a ono se pak doslova přisaje na mobil a bude dohánět, co zameškalo, a omezí svoje volnočasové aktivity.“

Proč jsou podle odbornice mobilní telefony ve školách žádoucí? A kdy tedy pořídit dítěti mobil? Jak vyřešit, když vaše dítě mobil nemá a jeho spolužáci ano? Nejen to zjistíte v rozhovoru: