Škola dotykem ROADSHOW v Českých Budějovicích uspěla u žáků i pedagogů

19. 6. 2017 NOVINKY

Na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se v úterý 13. června konala první ze tří populárně-vzdělávacích akcí s názvem Škola dotykem ROADSHOW, kterou realizuje vzdělávací organizace EDUkační LABoratoř (EDULAB). Během ní si mohli žáci i učitelé interaktivní formou vyzkoušet vzdělávání prostřednictvím moderních technologií.

Akce Škola dotykem ROADSHOW je součástí projektu Škola dotykem UNIVERZITA a je rozdělena do šesti samostatných workshopů nazvaných Outdoorové aktivity s tabletem, Programování hravě, Management tabletové třídy, Rozšířená a virtuální realita, Aplikace pro kreativce a Digitální vzdělávací obsah ve výuce.

Možnosti interaktivního vzdělávání vzbudily mezi pedagogy i žáky kladné ohlasy. „Hodně se mi to líbilo, stálo to zato. Byla to sranda a přišlo mi přínosné učit se něco prakticky, než pořád něco psát,“ řekla po akci Hana, žákyně 8. třídy ze ZŠ Máj II, České Budějovice. „Byl to pro mě dost zajímavý způsob výuky. Nejvíce se mi líbily 3D brýle,“ poznamenal její spolužák Lukáš. Nadšeny však byly i mladší děti, například žák 4. třídy Honza si pochvaloval: „Strašně se mi to líbilo, nejvíce programování, protože mě baví vytvářet příběhy.“

S uznáním o akci hovořili také pedagogové, kteří se jí zúčastnili. „Pro mě osobně byly některé aplikace již povědomé a využíváme je ve škole, například Anatomy 4D. Zaujala mě nová verze managementu tabletové učebny a 3D brýle, ty by se nám ve škole opravdu hodily. Děti byly nadšené z pohyblivých omalovánek a užily si legraci při vytváření animace v aplikaci Scratch,“ řekla Kateřina Tůmová, učitelka českobudějovické základní školy Pohůrecká. Podobně nadšeně o akci mluvila i její kolegyně ze ZŠ Máj II, Lenka Blažková: „Akce byla výborná. Přišla jsem se svou třídou osmáků, kteří jsou v pubertě. Děti se rozdělily do skupin a nakonec jsem slyšela jen „hustý“ a podobně. Mě osobně nejvíc nadchla nenucená výuka, která vláká do děje i ty nejpomalejší, ale i nejšikovnější, kteří si mysleli, že už všechno znají a nic je nepřekvapí.“

Škola dotykem ROADSHOW se dále uskuteční 16. června na Univerzitě Palackého v Olomouci a 22. června na Univerzitě Hradec Králové. „Učitelé, žáci, studenti, budoucí učitelé, vysokoškolští pedagogové, rodiče nebo široká veřejnost. Ti všichni se mohou přijít podívat do multimediálních učeben, které jsme na třech univerzitách vybudovali v rámci projektu Škola dotykem. Interaktivní formou si na naší populárně-vzdělávací roadshow vyzkouší výuku prostřednictvím moderních technologií. Nechejte se inspirovat, vzdělávání se týká nás všech,“ uvedl Michal Orság, ředitel vzdělávací organizace EDUkační LABoratoř.

„My v Samsungu věříme ve smysluplné zavádění technologií a inovací do vzdělávání pro lepší budoucnost nás všech. Projektem Škola dotykem se nám povedlo ukázat, že lze učit moderněji, zábavněji a že není důvod se bát technologií nebo her při vyučování. Doba pokročila, mladí jsou jiní, jinak se učíme, a právě proto je třeba inovovat i přístupy k učení. Avšak stále platí, že jednou vidět je stokrát slyšet. I proto přijďte v rámci naší roadshow zažít, že učit lze i jinak,“ konstatovala Zuzana Zelenická, Corporate Citizenship Manager společnosti Samsung.

Vzdělávací organizace EDUkační LABoratoř realizuje aktivity a činnosti v souladu se Strategií digitálního vzdělávání do roku 2020 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a snaží se naplňovat její cíle.